Оставете го вашиот email и телефонски број, или јавете се на: 070 333 716 за подетални информации

Домашно млеко од бадем и колачиња од бадем и овес

Состојки:

Млеко од бадем

  1. 1 рака бадеми
  2. ½ лажица јаворов сируп *вода по желба

Додадете ги состојките во Milky Plant машината, обрнете внимание да не ја надминете линијата за максимум.

Наполнете го бокалот за вода.

Стиснете START и почекајте неколку минути да се направи млекото.

Колачиња:
  1. 75гр. путер по избор
  2. 60гр шеќер
  3. 2г сол
  4. 60гр остатокот од бадем што ви остана од правење на млекото
  5. 70гр овес
  6. 100гр брашно
  7. ½ лажица прашок за пециво
  8. 1 лажица екстракт од ванила

Во сад измешајте путер, сол, остатокот од бадем што ви остана од правењето млеко и екстракт од ванила. Додадете ги останатите состојки и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Ставете ја смесата во фрижидер 1 час. Изладеното тесто исечете го со помош на калапи за колачиња.

Ставете ги колачињата во замрзнувач 10 мин. Потоа печети ги на 180степени 16-18мин или додека малку не фатат боја одозгора.

Оставете ги целосно да се изедат и сервирајте ги со омиленото слатко.

Уживајте!